thumb__MG_2649_1024 logo

K

amienie nerkowe tworzą się, gdy w moczu kumulują się i krystalizują substancje, takie jak wapń, szczawiany i fosfor. Powstają „złogi”, których większość zostaje usunięta z organizmu podczas oddawania moczu. Czasem jednak kamienie pozostają w moczowodzie, blokując normalny przepływ moczu. Niektóre z nich są zbyt duże, aby mogły samoistnie wydostać się z nerki. W obu tych przypadkach może być konieczne leczenie.

Dieta jest jednym z wielu czynników, które mogą promować lub hamować powstawanie kamieni nerkowych. Niektóre produkty mogą sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych u ludzi, którzy są podatni. Bardzo duże znaczenie mają tu również geny, środowisko, w jakim żyjemy, masa ciała i ilość przyjmowanych płynów.

sciagnij ebooka teraz

Istnieją różne rodzaje kamieni nerkowych, jak:

 1. Kamienie wapniowe. Są to najczęściej tworzące się typy kamieni nerkowych i występują w dwóch głównych postaciach: szczawianu wapnia i fosforanu wapnia. Kamienie szczawianowo- wapniowe są bardziej powszechne i może je powodować zbyt wysoki poziom wapnia i szczawianu w moczu. Kamienie fosforanowo-wapniowe powstają w moczu o odczynie zasadowym, czyli takim, który posiada wysoki poziom pH.
 2. Kamienie z kwasu moczowego tworzą się, gdy mocz ma odczyn kwaśny. Dieta bogata w puryny-substancje występujące w białku zwierzęcym, jak mięso, ryby i skorupiaki, może zwiększać stężenie kwasu moczowego w moczu. Jeśli stężenie kwasu moczowego zostaje zagęszczone w moczu, zaczyna on osiadać i tworzy się kamień.
 3. Struwitowe kamienie wynikają z infekcji nerek. Powstają z reguły w moczu o odczynniku obojętnym lub zasadowym. Wyeliminowanie kamieni z dróg moczowych i leczenie infekcji może zapobiegać powstawaniu nowych kamieni struwitowych.
 4. Kamienie cystynowe powstają najrzadziej i mogą być wynikiem choroby genetycznej, która powoduje, że cystyna nie jest wchłaniania przez organizm, przecieka przez nerki do moczu, tworząc kryształy, które mają tendencję do formowania się w kamienie.

Określenie rodzaju kamienia odbywa się poprzez analizę złogu w laboratorium po wykonanej operacji lub wydaleniu kawałka wraz z moczem. Istnieje również możliwość zbadania krwi i moczu na obecność nietypowych środków chemicznych, takich jak wapń, szczawian i sód w celu ustalenia, jaki typ kamieni nerkowych dana osoba może posiadać.

Co więc należy robić aby zminimalizować ryzyko powstawania kamicy nerkowej?

Poznanie przyczyny powstawania kamieni nerkowych pomaga zapobiegać tej chorobie w przyszłości. Na przykład, ograniczenie szczawianów w diecie może zapobiegać powstawaniu kamieni szczawiowo-wapniowych, ale niestety nie pomoże na kamienie z kwasu moczowego. Należy jednak zauważyć, iż niektóre zalecenia dietetyczne odnoszą się do więcej niż jednego typu kamienia.

 

 1. Pić dużo wody

Ludzie, którzy są genetycznie predysponowani lub w przeszłości cierpieli na kamicę nerkową powinni pić tyle wody i innych płynów, aby oddać co najmniej 2 litry moczu dziennie. Ludzie, u których zdiagnozowano kamienie cystynowe muszą pić nawet więcej. Ilość płynów, jakie należy przyjmować  zależy od pogody i poziomu aktywności danej osoby. Ci, którzy pracują fizycznie lub ćwiczą w czasie upałów potrzebują więcej wody, aby zastąpić  płyny, które tracą z potem. Woda „rozcieńcza” mocz i pomaga wypłukiwać substancje, które mogą formować kamienie nerkowe.

 

 1. Zmniejszyć spożycie sodu

Sód, który możemy znaleźć w soli kuchennej sprawia, że nerki wydzielają więcej wapnia w moczu. Wysokie stężenia wapnia w moczu, w połączeniu ze szczawianami i fosforem prowadzi do powstawania kamieni. Ludzie, którzy cierpią na kamicę nerkową  powinni więc ograniczyć spożycie sodu, nawet jeśli biorą leki na to schorzenie.

Czytanie etykiet na żywności na pewno pomoże kontrolować spożycie sodu. Dzienna dawka tego składnika nie powinna przekraczać 2300 mg dla osoby dorosłej.

Należy unikać produktów, które zawierają  duże ilości jonów sodowych, przewyższające lub bliskie dziennemu zapotrzebowaniu na ten składnik. Należą do nich, min.:

 • hot dogi
 • puszkowane zupy i warzywa
 • przetworzona żywność mrożona
 • mielonki
 • fast foody

Osoby, które próbują ograniczyć spożycie sodu powinny również zwrócić uwagę na składniki, za którymi również kryje się sód. Są to:

 • glutaminian lub MSG
 • wodorowęglan sodu, nazwa chemiczna dla sodu
 • proszek do pieczenia, który zawiera wodorowęglan sodu i inne substancje chemiczne
 • fosforan disodu
 • alginian sodu
 • azotan sodu lub azotan

[sociallocker]

 1. Ograniczyć białka zwierzęce

Mięso i inne białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, ryby, zawierają puryny, które rozkładają się do kwasu moczowego w moczu. Pokarmy bogate w puryny w szczególności obejmują mięso z narządów, takich jak wątroba. Ludzie, którzy cierpią z powodu kamieni z kwasu moczowego powinni ograniczyć spożywanie tych produktów do 150 gram dziennie.

Białka zwierzęce mogą również zwiększyć ryzyko powstawania kamieni wapniowych poprzez zwiększenie wydalania wapnia i zmniejszenie wydalania cytrynianu do moczu. Cytrynian zapobiega kamicy nerkowej, ale kwasy z białka zwierzęcego zmniejszają jego stężenie w moczu.

 

 1. Ograniczyć spożywanie siarczanów

Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianu może zwiększyć jego poziom w moczu, który w połączeniu z wapniem, tworzy kamienie szczawianowo-wapniowe. Do pokarmów tych możemy zaliczyć:

 • Szpinak
 • Rabarbar
 • Orzechy
 • Otręby pszenne

Unikanie tych pokarmów może pomóc zmniejszyć stężenie szczawianów w moczu.

 

Jak picie soków pomaga w kamicy nerkowej?            

Istnieją naturalne sposoby walki z kamicą nerkową. Udowodniono bowiem, iż picie soków z wybranych warzyw i owoców może zapobiegać temu schorzeniu, a nawet rozpuszczać kamienie nerkowe.

Sok z rzodkiewek

sok z rzodkiewki

Rzodkiewki mają niezwykłe właściwości detoksykacyjne, oczyszczają wątrobę, pęcherzyk żółciowy, a także wypłukują nadmiar toksyn z nerek. Chronią one organizm przed zakażeniem, działają przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Picie soku z rzodkiewek może złagodzić praktycznie każdy stan zapalny w drogach moczowych i zapobiegać infekcjom dróg moczowych. Jeśli więc cierpisz na kamicę nerkową, picie soku z rzodkwi może pomóc rozpuścić kamienie, dzięki czemu można je wydalić z moczem. Naukowcy sugerują by pić szklankę soku o poranku.

Sok żurawinowy

sok z zurawiny

Żurawina jest silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Jest to również sprawdzony naturalny środek moczopędny, który wywołuje obfite oddawanie moczu. Obie te właściwości sprawiają, że jest to doskonały środek do leczenia kamicy nerkowej. Sok żurawinowy zapobiega rozmnażaniu się bakterii w drogach moczowych, które powodują zakażenia, poprzez zwiększenie kwasowości moczu.

Sok z cytryn

sok z cytryny

Regularne picie świeżego soku z cytryn jest niezwykle skuteczne w zwalczaniu kamieni utworzonych  przez krystalizację wapnia. Sok z cytryny jest naturalnie bardzo kwaśny, a to właśnie właściwości kwasowe tego owocu przyczyniają się do całkowitego rozpuszczania kamieni lub ich zmniejszenia, by zostały naturalnie usunięte z organizmu wraz z moczem.

Sok z wiśni

Świeży sok wiśniowy łagodzi objawy dny moczanowej. Jest to bolesny stan spowodowany wzrostem poziomu kwasu moczowego, który również może powodować kamicę nerkową. Sok wiśniowy posiada mnóstwo potasu, przeciwutleniaczy i antocyjanów, związków, które zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego. Wystarczy jedna szklanka soku z wiśni dziennie aby naturalnie chronić swoje nerki.

Sok jabłkowy

sok jablkowy

Jabłka zawierają pektyny, które oczyszczają drogi moczowe i okrężnicę. Naukowcy uważają, że owoc ten jest jednym z najbardziej skutecznych produktów, które rozpuszczają kamienie nerkowe. Regularne spożywanie soku z jabłek pomaga także w profilaktyce przeciw formowaniu kamieni nerkowych.

Sok z selera

sok z selera

Seler jest bogatym źródłem witaminy C, która nadaje mu właściwości antyoksydacyjne. Jest to również skuteczny środek moczopędny, który pomaga wypłukać toksyny i złogi z nerek i dróg moczowych. Dzięki temu sok z selera może ułatwić wydalanie kamieni z organizmu.

Sok z arbuza

sok z arbuza

Arbuz jest bogatym źródłem witaminy A i witaminy E i posiada właściwości przeciwutleniające (dzięki obecności likopenu i beta-karotenu). Udowodniono, że picie soku z arbuza ułatwia usuwanie kamieni nerkowych. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów, można pić go 2 razy dziennie.

Sok z pomarańczy

sok pomarańczowy

Sok ten działa w taki sam sposób co leki, zawierające cytrynian potasu, które stosuje się przy kamicy nerkowej. Sok pomarańczowy ma wysoki poziom kwasu cytrynowego, który zmniejsza stężenie wapnia w moczu, a zatem zapobiega powstawaniu kamieni wapniowych.

Choć wszystkie powyższe opcje soków mogą przynieść ulgę lub zapobiegać powstawaniu kamicy nerkowej, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak silny ból, należy najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem.

Jeśli znasz inne sposoby radzenia sobie z kamicą nerkową lub posiadasz ciekawe przepisy na soki, podziel się nimi w komentarzach.

[/sociallocker]

 

sciagnij ebooka teraz