pestki dyni

N

asiona dyni to jadalne pestki tego owocu. Stanowią idealną przekąskę i dodatek do potraw. Pestki te są skoncentrowanym źródłem wielu witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i niezbędnych aminokwasów, takich jak tryptofan i glutaminian.

Ich wysoka kaloryczność pochodzi głównie z zawartych w nich białek i tłuszczów. Są one jednak bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas oleinowy, który przyczynia się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i zwiększania stężenia dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. Badania naukowe wskazują, że dieta śródziemnomorska, w której górują jednonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiega chorobie wieńcowej i zmniejsza ryzyko udaru, sprzyjając odpowiedniemu profilowi lipidowemu krwi.

Nasiona dyni dostarczają organizmowi również dobrej jakości białko. 100 g nasion dostarcza 30 g lub 54% zalecanego dziennego spożycia białka.

Ponadto nasiona stanowią doskonałe źródło aminokwasów – tryptofanu i glutaminianu. Tryptofan jest przekształcany w serotoninę i niacynę. Serotonina to naturalna „pigułka nasenna”, natomiast tryptofan może produkować  w organizmie witaminy z grupy B.

Warto także wiedzieć, że pestki dyni zawierają substancję kukurbitacyna (cucurbitacin), która uszkadza układ nerwowy pasożytów. (wg. niektórych statystyk posiada je co 3 osoba!). Substancja ta występuje w oleju z dyni i świeżych pestkach. Tylko tych nie obrabianych termicznie dlatego te na sklepowych półkach niestety się nie nadają .

Aby przeprowadzic kuracje przeciw-pasożytniczą w domu wystarczy:

  1. Przekroić dynie
  2. Wyciągnąć z dyni pestki i oczyścić z pozostałości miąższu
  3. Wyłożyć na ręcznik papierowy, aby obeschły (staną się mniej ślizgie)
  4. Wyłuskać od ok 2-3 łyżek (nacinamy koniec pestki nożykiem i otwieramy pestkę)
  5. wyłuskane pestki zmielić w młynku (pestki są dość ciężko strawne mieląc je zwiększamy ich przyswajalność)
  6. Zjadamy rano na czczo
  7. Po ok 2h stosujemy lekki środek przeczyszczający (np olej rycynowy, witaminę C lub magnez w większej dawce)

Inne bardzo skuteczne sposoby na pasożyty, którymi warto się zainteresować to: (kliknij na interesujący Cię link)

Jeśli uważacie, że te wiadomości mogą się komuś przydać udostępnijcie wpis znajomym…