Plastikowa butelka woda (1).jpg

W

iększość ludzi nie pije wody z kranu, w dużej mierze przez genialne strategie marketingowe, według których woda z kranu zawiera bakterie lub jest po prostu brudna, tworząc rynek dla droższej, ale często mniej wiarygodnej wody w butelkach plastikowych. Przemysł wód butelkowanych wart jest 11,8 miliardów dolarów, jednak, czy stoi za nim nasze zdrowie oraz ekologia? Odpowiedzi na te pytania są dość zaskakujące.

Plastikowe butelki na wodę zaśmiecają nasze środowisko

Prawdą jest, że wiele firm stosuje odpowiednią politykę w zakresie recyklingu i ponownego wykorzystania plastikowych butelek, ale w większości przypadków, butelki trafiają do kosza i zanieczyszczają nasze środowisko. Firmy te chcą by konsumenci uważali, że butelki plastikowe spełniają kryteria biodegradowalności i są przyjazne dla środowiska. Jednak, tak na prawdę, butelki wykonane są z materiałów, których rozkład zajmuje setki lat, gdyż te „biodegradowalne” tworzywa zawierają po prostu mniej plastiku niż ich „normalne” odpowiedniki. Według wielu danych, zużyte butelki częściej trafiają do kosza ze zbiorczymi odpadami aniżeli do pojemnika przeznaczonego na plastiki, które podlegają recyklingowi.[sociallocker]

Towarzystwo zajmujące się ochroną oceanów, Ocean Conservatory pokazuje, że każde 2 kilometry kwadratowe na morzu pokrywa  46 000 sztuk materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych. Wśród tych odpadów górują  właśnie plastikowe butelki i torby.

Co więcej wykonanie plastikowej butelki również wymaga wkładu wody. W obecnych czasach, gdy na świecie kończą się zapasy wody pitnej, każda kropla jest na miarę złota. Stworzenie butelki plastikowej pochłania trzy razy tyle wody, co jej napełnienie.

sciagnij ebooka teraz

Woda z plastikowych butelek może zawierać szkodliwe toksyny

Tworzywo sztuczne wykorzystywane do wody butelkowanej nie tylko zagraża naszej planecie, ale może również szkodzić naszemu zdrowiu. Firmy, zajmujące się tą branżą, używają plastiku, który nie zawiera bisfenolu A (BPA), związku, który jest mniej toksyczny niż inne rodzaje plastiku. Jednakże, nie oznacza to, że materiał ten nie posiada innych związków chemicznych, które mogą przedostać się do wody, zwłaszcza gdy butelka jest wystawiona na działanie ciepła. Niektóre z tych produktów chemicznych mogą zaburzać gospodarkę hormonalną chociaż.

Woda w butelkach jest taka sama jak kranówka

Blisko 25% wszystkich rodzajów wody butelkowanej jest identyczna pod względem jakości, co woda z kranu. Oczywiście, niektóre firmy filtrują lub napromieniowują ją światłem ultrafioletowym zanim trafi do sklepów. Ponadto wyniki kilku badań wykonanych na próbkach wody butelkowanej wykazało, że znajdują się w niej szkodliwe związki, jak ftalany, pleśnie, drobnoustroje, benzen, trihalometany, a nawet arsen – czyli wszystko to, co według kampanii reklamowych, znajduje się w wodzie kranowej.

W związku z tym specjaliści twierdzą, że powinniśmy przerzucić się na wodę kranową, jednak należy wziąć pod uwagę proces oczyszczania, który  stosuje się w sieci wodociągowej.

[/sociallocker]

sciagnij ebooka teraz