depresja

J

edzenie, które spożywasz może w istotny sposób oddziaływać na Twój ogólny stan zdrowia. Dotyczy to nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Okazuje się bowiem, że zjadanie owoców i warzyw może poprawić nam humor, nie powodując żadnych efektów ubocznych, w przeciwieństwie do leków, które stosuje się na tę chorobę.

Czym jest depresja?

Depresja jest wyniszczającym zaburzeniem nastroju, który dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Szacuje się, że 350 milionów ludzi w każdym wieku doświadczyło objawów depresji.

Choroba ta to więcej niż smutek. Depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może powodować zmęczenie a nawet wyczerpanie, zaburzając zdolność do pracy, nauki, jedzenia, spania i umiejętności cieszenia się życiem.

Chociaż niektórzy ludzie opisują depresję, jako stan ciągłego smutku lub poczucie beznadziei. Inni czują się martwi, puści i apatyczni. Mężczyźni w szczególności mogą nawet odczuwać złość i niepokój. Należy ją leczyć, bez względu na objawy, gdyż nieleczona może stać się coraz bardziej wyniszczająca.

Leczenie tej choroby to przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Stosuje się również psychoterapię. Okazuje się jednak, że zmiana stylu życia ma efektywny wpływ na łagodzenie łagodnej oraz umiarkowanej postaci depresji.

sciagnij ebooka teraz

Depresja a żywność

Naukowcy z Uniwersytetu Otago zbadali powiązania między konsumpcją żywności a emocjami. Uczestnicy badania byli zobowiązani do monitorowania tego, co jedli w godzinach wieczornych, oraz odnotowania ich odczuć po obudzeniu następnego ranka.

Naukowcy odkryli, że w dniach, w których badani jedli więcej owoców i warzyw, uczestnicy byli  spokojniejsi, szczęśliwsi i bardziej pobudzeni, niż gdy spożywali chleb, cukry i przetworzoną żywność.

Zespół naukowców wspomniał również, że osoby cierpiące na depresję często wykazują wysoki poziom aminokwasu siarkowego, homocysteiny, z równoczesnym bardzo niskim poziomem S-adenosylometioniny (SAMe). Mechanizm zaburzenia nastrojów powiązany jest z metylacją homocysteiny w metioninę, czego rozregulowanie oddziałuje na poziom SAMe, przez co dochodzi do zmniejszenia produkcji neurotransmiterów, które regulują nasz nastrój oraz poziom melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu. Cały ten mechanizm utrudnia organizmowi zdolność do radzenia sobie z depresją. Wykazano jednak, że spożywanie produktów bogatych w kwas foliowy oraz przeciwutleniacze może pomóc obniżyć poziom homocysteiny, dzięki czemu mamy większe szanse na zwycięstwo w walce z tą chorobą.

Przepisy na soki, które wspomagają organizm w walce z depresją

Do warzyw i owoców, które zawierają kwas foliowy można zaliczyć: warzywa zielono-liściaste (szpinak, kalafior, brokuły, szparagi, sałatę,  kapustę włoską); owoce (pomarańcze, banany, grejpfrut), mają one również mnóstwo antyoksydantów. Do swojego „soku szczęścia” warto również dodać produkty, które poprawiają humor, takie jak dynia, bogata w cynk, który bierze aktywny udział w przeistaczaniu tryptofanu w jeden z hormonów szczęścia, tj. serotoninę; lub marchew, zawierającą dużą ilość biotyny, której niedobór objawia się permanentnym zmęczeniem i kiepskim nastrojem.

Przepis na sok nr 1

Składniki:

2 zielone jabłka

4 marchewki

¼ główki czerwonej kapusty

1 cm świeżego imbiru

1 cytryna

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie produkty. Obierz cytrynę i imbir. Zmiksuj wszystkie składniki w sokowirówce. Do gotowego soku możesz zetrzeć trochę skórki z cytryny.[sociallocker]

Przepis na sok nr 2

Składniki:

2 dojrzałe granaty

1 zielone jabłko

2 pomarańcze

Sposób wykonania:

Umyj produkty. Obierz granaty i pomarańcze. Następnie zmiksuj wszystko w sokowirówce.

Przepis na sok nr 3

Składniki:

Pęczek szpinaku

2 zielone jabłka

1 ogórek

½ grejpfruta

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie składniki. Obierz grejpfrut. Zmiksuj wszystko w sokowirówce.

Przepis na sok nr 4

Składniki:

4 średnie jabłka

4-6 łodygi selera

10-12 dużych liści jarmużu

2 banany

1/2 limonki

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie składniki. Obierz limonkę, banany. Następnie zmiksuj wszystkie składniki.

Przepis na sok nr 5

Składniki:

½ małej dyni

1 banan

1 jabłko

3 marchewki

Sposób wykonania:

Wymyj wszystkie składniki. Obierz dynię, banana. Po czym zmiksuj wszystkie składniki w sokowirówce.

[/sociallocker]

sciagnij ebooka teraz