bol glowy

B

ól głowy często jest symptomem tego, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, może to być odwodnienie lub brak niektórych składników odżywczych. Warto wtedy sięgnąć po soki, które są bogate w różne składniki odżywcze.

Wyróżniamy napięciowy ból głowy. Jest to tępy ból, który obejmuje całą głowę. Może nam również doskwierać wysiłkowy ból głowy, który jest krótkotrwały i koncentruje się w tylnej części głowy. Ciśnieniowe bóle głowy są spowodowane przez infekcje, grypę lub przeziębienia, natomiast klasterowe bóle, są bardzo intensywne. Zwykle dotyczą tylko jednej strony głowy a ból skupia się głównie na twarzy, szczególnie w okolicy oczu, policzków i zatok. Ten typ dolegliwości dotyka w większości mężczyźni, w przeciwieństwie do migreny, która atakuje głównie kobiety.

Co powoduje ból głowy?

Jak wspomniano powyżej przyczyną bólu głowy może być odwodnienie organizmu lub niedobór składników odżywczych, ale to nie wszystko. Napięciowe bóle głowy są często spowodowane przez stres, a nawet przez intensywny wysiłek fizyczny. Głodówka lub detoksykacja również może powodować bóle głowy, ponieważ organizm pozbywa się nagromadzonych toksyn, które tymczasowo wprowadza do krwiobiegu, aby całkowicie wyeliminować je z organizmu.
Alergie także odpowiadają za większość bólów głowy wraz z produktami, takimi jak sztuczne substancje słodzące (aspartam), pigułki antykoncepcyjne, kofeina (łącznie z czekoladą), owoce cytrusowe, sól, laktoza, glutaminian sodu (MSG) i dodatki do żywności.
Ból głowy mogą również wywołać chemiczne substancje, jak odświeżacz powietrza lub perfum oraz zanieczyszczenia powietrza.
U dzieci dolegliwość ta może oznaczać głód albo zbyt długie przerwy między posiłkami. Można ten problem szybko rozwiązać podając dziecku regularnie jedzenie w małych ilościach.
Bóle głowy mogą być również ostrzeżeniem bardziej poważnych problemów zdrowotnych, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, takich jak krwotok mózgowy, udar mózgu lub zatrucie, np. rtęcią. Jeśli bóle głowy utrzymują się przez dłuższy okres czasu, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

[sociallocker]

sciagnij ebooka teraz

Jakie soki zniwelują ból głowy?

Jak wspomniano powyżej, nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne, aby zapobiec lub zmniejszyć ból głowy. Pij soki z owoców i warzyw, które są soczyste i posiadają mnóstwo minerałów, takich jak seler, ogórek, arbuza i melon. W Twoim przepisie na sok musi znaleźć się również ananas, ponieważ jest to jeden z najlepszych produktów przeciwzapalnych, dzięki zawartej w nim bromelainie, która znacząco pomaga zmniejszyć ból.

Warzywa o ciemnozielonych liściach również potrafią zdziałać cuda – bogate w magnez, potas i wapń, działają relaksująco na nerwy i mięśnie, zmniejszając stan zapalny i napięciowe bóle głowy.

Seler i ogórek zapewniają efekt chłodzenia, nawodnienia w połączeniu z konkretną dawką elektrolitów, co może być pomocne w zapobieganiu tej dolegliwości. Cytryna natomiast oferuje właściwości przeciwzapalne z dodatkiem witaminy C.

Obecnie przeprowadza się wiele badań z wykorzystaniem imbiru na bóle głowy, ze względu na jego zdolność do zmniejszenia produkcji prostaglandyn i zmniejszania stanów zapalnych i produkcji histaminy. Jego wspaniałe właściwości potwierdziło badanie z 2014 roku, w którym zwerbowano stu uczestników, którzy cierpieli na bóle głowy. Podawano im imbir lub lek sumatryptan przy wystąpieniu pięciu kolejnych bólów głowy. Okazało się, że sumatryptan i ekstrakt imbiru przynosiły taki sam efekt przeciwbólowy.

Przepisy na soki

Sok nr 1

Składniki:

½ ananasa

4 liście boćwiny

Garść szpinaku

1 ogórek

1 centymetrowy kawałek imbiru

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie składniki. Obierz ananasa, ogórek i imbir. Zmiksuj wszystkie składniki w sokowirówce.

Sok nr 2

Składniki:

½ małego arbuza

5 liści jarmużu

2 ogórki

½ grejpfruta

1 centymetrowy kawałek imbiru

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie produkty. Obierz arbuz, ogórki, grejpfrut, imbir. Zmiksuj wszystkie składniki w sokowirówce.[/sociallocker]

sciagnij ebooka teraz