bezsennosc

B

ezsenność jest zaburzeniem snu, uznawanym za chorobę cywilizacyjną. Osoby, które cierpią na bezsenność skarżą się na kłopoty z zasypianiem, jakością i czasem trwania snu. Długotrwały problem ze snem wymaga skontaktowania się ze specjalistą. Jeśli jednak pojawia się on sporadycznie, oznacza to, że może go powodować nadmierny stres oraz/lub nieodpowiednia dieta.

Należy pamiętać jednak, że wzorce snu zmieniają się i, np. osoby starsze mogą budzić się w nocy częściej – jest to normalne i nie świadczy o bezsenności. Głęboki sen związany jest z wydzielaniem hormonu wzrostu, którego stężenie zmniejsza się wraz z wiekiem.

Z drugiej strony dzieci, które często budzą się w nocy bez wyraźnego powodu, mogą również cierpieć na bezsenność, wywołaną spożywaniem mleka, jeśli są karmione mlekiem w proszku. Badania wykazały bowiem, że niektóre substancje zawarte w mleku mogą stymulować układ nerwowy niemowląt, działając pobudzająco, lub wywołać reakcję alergiczną, która sprawia, że są niespokojne.

Wpływ bezsenności na zdrowie

Zaburzenia snu powiązano ze zwiększeniem masy ciała, ze względu na hamowanie wydzielania hormonów wzrostu, które są niezbędne do spalania tłuszczu i budowania masy mięśniowej w młodości.

Oprócz tego bezsenność powoduje drażliwość, zmęczenie podczas godzin czuwania, problemy z koncentracją, pamięcią, a także pozbawia radości i energii.

Długotrwałe problemy ze snem mogą w ogromny sposób oddziaływać na nasze zdrowie, przyczyniają się do spadku odporności a nawet zwiększają ryzyko cukrzycy.

sciagnij ebooka teraz

Przyczyny bezsenności

Istnieje wiele powodów bezsenności i każda nieprzespana noc może mieć inny powód. Najczęściej jest to stres, niepokój, lęk, menopauza, depresja, smutek, przepracowanie, spanie w niewłaściwym czasie, zmiana trefy czasowej, używki, narkotyki, alkohol, nikotyna, lub po prostu nieprawidłowe odżywianie.

Nawyki żywieniowe a bezsenność

Jeśli doskwiera Ci bezsenność, spróbuj określić przyczyny problemu i go wyeliminować. Zwróć uwagę na to, co jesz, gdyż dieta odgrywa tu bardzo ważną rolę.

  1. Unikaj żywności, która zawiera tyraminy, gdyż związki te pobudzają nasz mó Należą do nich, np. bekon, ser, czekolada, bakłażan, cukier, ziemniaki, kiełbasa, pomidory. Najlepiej nie spożywaj tych produktów przed snem.
  2. Niektórzy polecają picie ciepłego mleka przed snem – nie działa jednak dobrze na wszystkich, gdyż w niektórych przypadkach mleko może utrudniać zasypianie. Aby sprawdzić, czy działa, należy przetestować to na sobie i zobaczyć reakcję organizmu.[sociallocker]
  3. Nie objadaj się przed snem.
  4. Unikaj używek, takich jak kofeina, nikotyna czy alkohol.
  5. Jedz więcej owoców i warzyw, szczególnie tych o wysokiej zawartości witamin z grupy B.
  6. Wapń i magnez działają uspokajająco, co na pewno pomoże, jeśli cierpimy na bezsenność. Pierwiastki te znajdziesz w awokado, różnych nasionach (np. chia), orzechach i wielu zielono liściastych warzywach.
  7. Zjadaj więcej produktów, które zawierają złożone węglowodany i cukry naturalne, takich jak rośliny strączkowe, brązowy ryż i mió Pokarmy te zwiększają produkcję serotoniny, która uspokaja umysł.

Picie soków na bezsenność

Spożywanie świeżych soków to idealne rozwiązanie dla „nocnych Marków.” Pozwalają one połączyć wiele składników o uspokajających i odstresowujących właściwościach.

Skrobia i złożone węglowodany wpływają na wydzielanie serotoniny, która poprawia jakość snu. Należą do nich: marchewka, morele, awokado, banany, buraki, seler, czerwone śliwki i ananasy.

Do naszych napojów należy również dodawać kiełki fasoli lub kiełki lucerny, które zawierają mnóstwo witamin z grupy B, których niedoborów jest jedną z głównych przyczyn bezsenności.

Sok z sałaty zawiera naturalne opiaty, które wykazują łagodne działanie uspokajające nerwy i mięśnie.

Jeśli chcemy spać głęboko i spokojnie, w naszych świeżych sokach nie może również zabraknąć: ananasa, zielonego jabłka, kopru włoskiego i ogórka.

Przepisy na soki

 

Sok nr 1

sok na bezsennosc

Składniki:

2 buraki

2 banany

Garść kiełków lucerny

2 zielone jabłka

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie składniki. Obierz buraki, banany. Zmiksuj wszystkie składniki w sokowirówce.

Sok nr 2

Składniki:

6 liści sałaty

½ ananasa

2 garście rzeżuchy

3 marchewki

Sposób wykonania:

Umyj składniki. Obierz ananasa. Zmiksuj wszystkie produkty.

[/sociallocker]

sciagnij ebooka teraz