T

woje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców? Nie jest jedyne. Na szczęście znamy na to sposób. Codzienna porcja cennych witamin i minerałów może trafić do ich organizmu w postaci świeżego soku bez cukru.

Naturalne soki bez cukru z wyciskarki

Sok z wyciskarki to porcja zdrowia, którą Twoje dziecko powinno spożywać każdego dnia. O zaletach naturalnie wyciskanych soków pisaliśmy tu. Cenne witaminy i minerały zawarte w naturalnych produktach mają zbawienny wręcz wpływ na rozwój młodego organizmu. Warto więc już od najmłodszych lat podawać dzieciom świeże soki.

Wyciskanie soków może stać się formą zabawy kreatywnej, dzięki której dzieci poznają różne smaki. W końcu zjedzenie buraka czy kapusty to nie lada wyczyn. Ale wypicie soku? To już zupełnie co innego.

Nie bój się eksperymentować. Dołączaj do przepisów warzywa i owoce, których Twoje pociechy dotąd nie próbowały. Wymyślaj śmieszne nazwy soków (mogą to być imiona ulubionych postaci z bajek) oraz pozwól dzieciom wybierać składniki.

Przepisy na soki dla dzieci, które na pewno przypadną im do gustu:

1. Sok „Shrek.”

Sok ten to idealna opcja na drugie śniadanie lub podwieczorek. Zielona barwa wskazuje na olbrzymią zawartość substancji antyoksydacyjnych. Dostarcza również sporej dawki mikroelementów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie procesów poznawczych oraz odporność.

Składniki:             

1 gruszka

2 kiwi

½ awokado

Garść szpinaku

Sposób wykonania:

Wszystkie owoce należy dokładnie umyć. Obrać kiwi i awokado. Następnie wszystkie składniki wrzucamy do wyciskarki wolnoobrotowej (jej powolna praca sprawia, że cenne witaminy i minerały nie tracą wartości) i po chwili mamy gotowy szrekowy sok.

sklep sokomedica

2. Sok „Tweety”

Nazwa Tweety nawiązuje do żółtego ptaszka z kreskówek. Sok ten działa nawadniająco oraz może służyć jako przekąska.

Składniki:

2 banany

½ melona

1 gruszka

½ cytryny

Sposób wykonania:

Umyj dokładnie wszystkie składniki. Obierz banany, melona i cytrynę. Następnie umieść wszystkie składniki w wyciskarce. Do gotowego soku można zetrzeć trochę skórki z cytryny. Żółty, jak ptaszek z kreskówki? Oczywiście!

3. Sok „Śnieżka”

Wygląd tego soku przypomina czerwone usta królewny Śnieżki. Sam wygląd to jednak nie wszystko. Świeży, słodko-kwaśny i orzeźwiający. Bazą tego soku są nasiona granatu, które zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, sporą dawkę witaminy  C, wiele związków fitochemicznych, takich jak taniny, antocyjany i kwas elagowy. Granaty są również bogate w potas i błonnik.

Składniki:

½ szklanki nasion granatu

1 szklanka jagód

1 banan

2 marchewki

Sposób wykonania:

Dokładnie umyj i obierz wszystkie składniki. Po kolei umieszczaj warzywa i owoce w wyciskarce wolnoobrotowej. Przygotuj kubeczki – delikatnie zwilż ich brzegi i obsyp delikatnie cukrem trzcinowym. Smak i wygląd przyciągną każde dziecko!

4. Sok „Kaczor Donald”

Ten pomarańczowy napój zapewnia sporą dawkę witaminy C i witaminy A oraz składników mineralnych i antyoksydantów.

Składniki:

1/3 dyni (małej)

3 marchewki

1 pomarańcza

1 jabłko

1 łodyga selera

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki umyj i obierz. Następnie po kolei umieszczaj warzywa i owoce w wyciskarce. Pomarańcze dodaj w całości. Odgłos „chrupania” marchewki na pewno rozbawi dzieciaki! Łodygę selera warto pokroić na drobniejsze elementy. Sok „Kaczor Donald” ma cudowny kolor i smak. Warto spróbować!

5.Sok „Wróżka”

Podaj swoim dzieciom orzeźwiający i zdrowy sok wypełniony substancjami odżywczymi. Podkreśl fakt, że jest to czarodziejski sok, w którym znajduje się warzywo, którego smaku w ogóle nie odczują (jarmuż).

Składniki:

1/2 ananasa

1 mały ogórek

10 truskawek

3 liście jarmużu

Sposób wykonania:

Umyj wszystkie produkty. Obierz ananasa, ogórek i truskawki. Po kolei umieszczaj owoce w wyciskarce wolnoobrotowej. Możecie w trakcie przygotowania prowadzić obserwacje kolorów soków, które pojawiają się w misie zbiorczej. Żółty, zielony, czerwony – a jaki kolor będzie mieć sok po zmieszaniu?