4 niecodzienne przepisy na soki

J

eśli chcesz poprawić swój wygląd i mieć piękną, gładką skórę bez skazy, przestań marnować pieniądze na drogie kosmetyki, które są wypełnione chemią i rozważ wszelkie korzyści, jakie przyniesie Ci regularne picie soków. Spożywanie świeżo wyciskanych soków ma znaczący wpływ na poprawę kolorytu i tekstury skóry. Nie jest to niestety proces, który da się szybko naprawić. Jedynie regularne picie soków, co najmniej raz dziennie, przyniesie pożądane efekty.

Wątroba a wygląd skóry

Twoja wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie. Wykonuje ponad 300 krytycznych funkcji metabolicznych związanych z przekształcaniem lub eliminowaniem substancji w krwiobiegu.

W dzisiejszych czasach narząd ten nie ma łatwej pracy. Każdego dnia musi „przetrawić” dziesiątki tysięcy sztucznych substancji chemicznych, pochodzących z zanieczyszczonego środowiska, wody i jedzenia. Przy nadmiernym zapracowaniu, wątroba „rekrutuje” skórę w procesie detoksykacji. Próby przetworzenia tych szkodliwych substancji często prowadzą więc do chorób zapalnych skóry, takich jak zapalenie skóry, wypryski, łuszczyca, trądzik dorosłych, plamy wątrobowe i wysypka, a także sucha, pozbawiona blasku skóra.

Chociaż przyczyny problemów skórnych mogą mieć inne podłożenie, jak brak równowagi hormonalnej, wiele z tych problemów można załagodzić lub wyeliminować, jeśli odbarczymy wątrobę.

Jak to zrobić? Pić więcej wody, jeść  mniej przetworzonej żywności, unikać alkoholu oraz regularnie ćwiczyć. Jednak jednym z najbardziej skutecznych sposobów wzmacniania zdrowia wątroby jest picie świeżo wyciskanych soków.

Dlaczego picie soków wspomaga funkcjonowanie wątroby i poprawia wygląd skóry?

Świeżo wykonane soki są oczywiście pełne składników odżywczych, które zapewniają oczyszczanie na poziomie komórkowym, regenerację komórek wątroby a co za tym idzie, poprawę wyglądu skóry.

Wśród składników tych, możemy wyróżnić:

  • Karotenoidy, takie jak alfa- i beta-karoten, które chronią skórę przed stanami zapalnymi i rozpadem kolagenu, który prowadzi do zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Elementy te możemy znaleźć w warzywach, takich jak marchewka, kapusta włoska, kapusta chińska i kapusta pastewna.
  • Minerały , które również odgrywają ważną rolę w promowaniu zdrowia wątroby i Twojej skóry. Świeże soki posiadają mnóstwo potasu, wapnia, magnezu, naturalnego sodu i innych  minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Wyciskane soki dostarczają również szereg pierwiastków śladowych, np. żelaza, selenu, manganu, miedzi i cynku, które biorą udział w różnych procesach zachodzących w skórze, dzięki czemu jest ona gładka i bez skazy.

  • Witaminy, a w szczególności witamina C jest szczególnie ważna w utrzymaniu doskonałej skóry, gdyż reguluje produkcję kolagenu, który sprawia, że jest ona gładka. Z biegiem czasu, niedobór witaminy C prowadzi do powstania zmarszczek oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Witaminę C możemy znaleźć w dużych dawkach w brokułach, kapuście, ananasie, kiwi, papajach, truskawkach i owocach cytrusowych.

Witaminy z grupy B także odgrywają swoją rolę w utrzymaniu zdrowia skóry. Picie soków warzywnych jest najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów tej witaminy.

sklep sokomedica

Skóra potrzebuje również prowitaminy A, witaminy D i witaminy K, które możemy znaleźć w liściastych, zielonych warzywach i warzywach kapustnych. Witaminy te rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego dobrze spożywać zdrowe tłuszcze w tym samym czasie dla najlepszej absorpcji, jak np. awokado, które zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

  • Fitoskładniki, takie jak betalainy w burakach, kwercetyna w jabłkach i glukozynolany w liściastych i warzywach kapustnych  odmładzają komórki wątroby i przyspieszają proces detoksykacji, tym samym zmniejszając obciążenie skóry.

Przepisy na soki poprawiające wygląd skóry

W przepisach tych wykorzystano warzywa i owoce, które w połączeniu tworzą najzdrowszy miks dla naszej skóry.

Sok dla skóry nr 1

4 niecodzienne przepisy na soki Sok1

Składniki:

2 średnie pomidory

2 marchewki

1 ogórek

2 garści pietruszki

Sposób wykonania:

Umyć wszystkie produkty. Nie trzeba obierać (najwięcej składników odżywczych znajduje się w skórce!).Następnie wyciśnij sok wyciskarce wolnoobrotowej.

Sok dla skóry nr 2

4 niecodzienne przepisy na soki Sok2

Składniki:

2 jabłka

2 marchewki

½ kapusty włoskiej

2 łodygi selera

Sposób wykonania:

Umyć produkt. Nie obierać. Wyciśnij sok wyciskarce wolnoobrotowej.

Sok dla skóry nr 3 (słodki!)

4 niecodzienne przepisy na soki Sok3

Składniki:

¼ ananasa

2 jabłka

5 truskawek

1 marchewka

1 gruszka

1 awokado

Sposób wykonania:

Umyć wszystkie składniki. Obrać ananasa i papaję.Następnie wyciśnij sok wyciskarce wolnoobrotowej.

Sok dla skóry nr 4

4 niecodzienne przepisy na soki Sok4

Składniki:

2 garści szpinaku

1/2 kapusty włoskiej

½ awokado

2 pomarańcze

Sposób wykonania:

Umyć wszystkie składniki. Obrać awokado i pomarańcze.

Wyciśnij sok wyciskarce wolnoobrotowej.